Month: January 2018

Millaku flet për vrasjen e Komandant Drinit: Shteti ynë i ri ka rënë thellë në humnerën e SHIK-ut

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Drita Millaku, konsideron se shteti ka rënë në humnerën e SHIK-ut. Në një intervistë ekskluzive për gazetën “Bota sot”, Deputetja Millaku flet lidhur me tentativën për shfuqizimin e Gjykatës Speciale, ndërsa kërkon dorëheqjen e Presidentit të vendit Hashim Thaçi. Deputetja Millaku, thotë se qëndron prapa asaj […]

Thënie të Ibrahim Rugovës: Kokën mund të ma ndërrojnë, por mendimin kurrë!

Ishte artist, intelektual dhe politikan. Ibrahim Rugova (1944-2006), udhëhoqi popullin e Kosovës në momentet e rënda para dhe pas shkatërrimit të ish-Jugosllavisë. Gjatë studimeve postdiplomike në Francë, ka qenë student i një prej filozofëve më të mëdhenj të shekullit XX, Roland Barthes. Shquhej jo vetëm për rezistencën paqësore kundër Serbisë […]

Haziri: Rugova na shpëtoi nga masakra e madhe

Nën përkujdesjen e kryetarit të Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, në Gjilan sot është mbajtur akademi përkujtimore në shënim të 12-vjetorit të ndarjes nga jeta të presidentit, Ibrahim Rugova, ku përveç përfaqësueve të insitucioneve, ka marrë pjesë edhe familja Rugova. Duke folur me figurën e tij, kryetari Haziri ka përmendur […]

Avni Zogiani tallet me Dukagjin Goranin

Ish-kandidati i VV’së për Kryetar të Fushë Kosovës, Avni Zogiani është tallur me deputetin e VV’së, Dukagjin Goranin. Ka thënë se vetëm Gorani e kupton… “Social-demokracinë në Kosovë e kupton veç Dukagjin Gorani (Ndoshta edhe Batoni, ama kaq!)”, ka shkruar Zogiani. Reagimi i zyrtarit të VV’së ka ardhur pasi gazetari […]